Przed rozpoczęciem swojej caravaningowej przygody wielu powstrzymują różne obawy. Ta, która pojawia się najczęściej to właśnie kwestie higieny. O ile przy pojazdach typu campervan nie zawsze możemy być pewni, czy na wyposażeniu znajdzie się prysznic i toaleta, tyle w przypadku dużych kamperów i przyczep nie ma się czego bać! Obawa jest zrozumiała, gdyż ciężko wyobrazić sobie jak działa dom na kółkach. Od tego właśnie jesteśmy, aby Wam to wytłumaczyć, a dziś na tapecie właśnie instalacja wodna w kamperze i przyczepie. Co się na nią składa, jak działa i czy zapewni nam komfort? Zapraszamy do lektury!
Skąd woda w kamperze?
Woda niestety w magiczny sposób nie pojawia się sama. Nie ma też, tak jak w przypadku elektryczności możliwości podpięcia się bezpośrednio do zewnętrznego źródła wody i pobieranie jej “na bieżąco”. Woda więc będzie stąd, skąd sami ja sobie zatankujemy. W kamperze oraz w przyczepie kempingowej zlokalizowane są dwa zbiorniki na wodę, zwykle ok. 100 litrowe. Jeden przeznaczony jest na wodę czystą, którą następnie znajdziemy w kranie. Drugi zbiornik zbiera wodę szarą, czyli inaczej mówiąc ścieki pozostałe z mycia naczyń, zębów lub prysznica.
Woda czysta
Wodę czystą napełnisz przez specjalny wlew na zewnątrz kampera. Pamiętaj, aby zawsze na wyposażeniu pojazdu mieć wąż ogrodowy z różnymi szybkozłączami, aby pasowały na różne rozmiary kranów. Wykorzystanie go pozwoli na szybkie napełnienie zbiornika. Jeżeli zaś nie jest to możliwe, awaryjnie miej w zanadrzu też baniak.
Miejsca, w których możesz pobrać świeżą wodę to:
- MOPY – tym bardziej te z oznaczeniem WC BUS – jest to miejsce gdzie można zrzucić nieczystości, czyli toaletę oraz szarą wodę, a tam gdzie istnieje taka możliwość, będzie też możliwość napełnienia zbiorników.
- Stacja benzynowa – bywają zewnętrzne kraniki, wtedy sprawa jest prosta. Jeżeli nie, pytaj! Bardzo często możliwe jest uzupełnienie kanistra w łazience lub w myjni samochodowej.
- Studnie miejskie – wystarczy powłóczyć się w okolicach rynku, bądź parków miejskich. Można też po prostu wpisać w google maps “drinking water”.
- Większość kempingów, a także niektóre agroturystyki.
- Oczywistość, czyli wszystkie service area w całej Europie – znajdziesz je w nieocenionej aplikacji Park4night, lub stronie caramaps.com.
- Bliskie sąsiedztwo – co przez to mamy na myśli? Boiska miejskie, lub na przykład cmentarze.
Woda szara
Instalacja wodna w kamperze to woda pitna, ale też i ta brudna. Odprowadzana jest ona do specjalnego zbiornika. A co dalej? Najważniejsza zasada to nie zlewać szarej wody, gdzie popadnie – jest to niedopuszczalne. Aby tego dokonać musisz znaleźć miejsce przeznaczone do serwisu kampera. Zlokalizowane są tam specjalne zlewnie, lub kratki ściekowe. Szukać danych miejsc możesz podobnie, jak powyżej – w aplikacjach caravaningowych lub googe maps pod hasłem camper service. W podwoziu samochodu znajdziesz kran, który po odkręceniu spuszcza wodę ze zbiornika zlokalizowanego w podłodze pojazdu. Warto spakować ze sobą drugi wąż (i oczywiście odpowiednio go oznaczyć, by nie mylił się z tym do wody czystej), aby wspomóc się przy zlewaniu wody do kratek ściekowych.
Instalacja wodna – co się na nią składa
W kamperze możesz korzystać z zlewu kuchennego, umywalki w łazience oraz prysznica – jak w domu! Często pojazdy wyposażone są także w prysznic zewnętrzny, który przydaje się np. po powrocie z plaży, lub kiedy podróżujemy z czworonogiem. Myśląc o prysznicu, zastanawiasz się za pewne nad temperaturą wody. Kamper jest wyposażony w bojler, więc nie musisz obawiać się mroźnych kąpieli. Aby skorzystać z dobrodziejstw instalacji wodnej w kamperze i przyczepie należy uruchomić pompę wody. Robimy to na panelu kontrolnym, czyli w centrum dowodzenia pojazdem. Pamiętaj, aby przed uruchomienie pompy sprawdzić stan wody w zbiornikach, aby nie dopuścić sytuacji w której działa ona „na sucho”. Codzienne monitorowanie stanu zbiorników zarówno wody czystej jak i szarej powinno wejść w nawyk. Zapasy wody niestety potrafią szybko się kończyć, więc warto korzystać z prysznicy, czy kuchni kempingowych.
A co z toaletą?
Wiemy już dzięki czemu w kamperze i przyczepie jesteśmy w stanie wziąć prysznic czy zmyć brudne naczynia. Jednak mówiąc o instalacji wodnej i tym w jaki sposób możemy zachować higienę będąc w caravaningowej podróży myślimy też o toalecie. Jak ona działa? Toaleta w kamperze posiada dwa zbiorniki, na wodę do spłukiwania oraz na ścieki. Toaletę spłukuje się za pomocą pompki mechanicznej lub elektrycznej. Komora ściekowa jest hermetyczna. Dodatkowo znajduje się w niej specjalistyczny płyn który neutralizuje zapachy. Z toalety w kamperze i przyczepie najlepiej korzystać w tak zwanej ostateczności, gdyż częstotliwość używania wpływa także na konieczność jej opróżniania. Nie jest to czynność najprzyjemniejsza jeżeli chodzi o caravaning, ale nie jest też tak straszna jak mogłaby się wydawać. Opróżnianie polega na wyjęciu komory ze ściekami z zewnątrz pojazdu, zlaniu nieczystości do specjalnej zlewni, wypłukaniu pod bieżącą wodą, zalaniu nowej porcji płynu i koniec – zakładamy kasetę z powrotem na miejsce. Korzystając z toalety należy pamiętać także o używaniu specjalnego papieru toaletowego.
Instalacja wodna w kamperze i przyczepie to element niezbędny podczas caravaningu. Daje nam niezależność i swobodę podróżowania, co jest niezaprzeczalnym atutem tej formy podróżowania. Swoją przygodę z caravaningiem najlepiej rozpocząć od wynajmu kampera lub przyczepy. Wypożyczalnie kierowane są przez pasjonatów, którzy wynajmując Ci pojazd przeprowadzą szkolenie, abyś czuł się w nim pewnie i komfortowo. Sprawdź oferty kamperów na wynajem w Warszawie, Trójmieście lub Wrocławiu.
W trakcie podróży wsparcia szukać możesz także na grupach caravaningowych. Grupa kampery i przyczepy dla początkujących zrzesza zarówno tych, którzy znają kampery jak własną kieszeń, jak i tych dopiero raczkujących w temacie. Zaś po więcej podróżniczych inspiracji odwiedź nasz profil na Facebooku i Instagramie. Do zobaczenia na drodze!