Entuzjastów caravaningu wciąż przybywa i nie ma co się dziwić. Podróżowanie niczym żółw, z własnym domem za plecami daje dużą swobodę i pozwala odkrywać wiele pięknych miejsc. Nie zdecydujemy za Was czy lepiej wybrać kampera czy przyczepę kempingową, gdyż wpływ na decyzje ma wiele różnych czynników. Większość opisaliśmy na naszym blogu, więc jeżeli wciąż się zastanawiasz sprawdź wpis Przyczepa kempingowa czy kamper – co wybrać? Dziś skupimy się właśnie na przyczepach i tym, co trzeba mieć na uwadze decydując się na podróż samochodem z przyczepą kempingową.
Uprawnienia
Decydując się na podróż z przyczepą kempingowa najważniejsze są oczywiście umiejętności i potwierdzające je uprawnienia. W świetle polskiego prawa drogowego możliwe jest holowanie przyczepy kempingowej posiadając prawo jazdy kategorii B. Jednak nie każdej! Tę możliwość wyznacza DMC całego zestawu, czy dopuszczalna masa całkowita pojazdu ciągnącego i przyczepy. Aby prowadzić zestaw z kategorią B, nie może być ona większa niż 3,5 tony. Oczywiście istnieją różne wyjątki oraz możliwości rozszerzenia uprawnień. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową.
Odpowiedni holownik
Wybierając przyczepę musisz mieć na uwadze pojazd, który będzie ją ciągnął. Musi być on oczywiście wyposażony w hak oraz mieć odpowiednią moc. Jako holownik najlepiej sprawdzają się samochody typu SUV i auta terenowe, które z łatwością poradzą sobie nawet z ciężkimi przyczepami. Najczęściej jednak holujemy przyczepę naszym codziennym samochodem osobowym. To żaden problem! Pamiętaj jednak aby dostosować wtedy wagę przyczepy do mocy auta. Ważne też, aby pojazd był bezwypadkowy, co zapewni nam dobrą kondycję kluczowych elementów konstrukcyjnych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jaką przyczepę możesz ciągnąć swoim samochodem, sprawdź nasz kalkulator DMC przyczepy.
Pakowanie przyczepy
Ważną kwestią, która wpływa na prowadzenie samochodu wraz z podpiętą przyczepą kempingową jest rozmieszczenie ładunków na jej pokładzie. Najcięższe elementy najlepiej ulokować w samochodzie, a jeżeli nie masz takiej możliwości wykorzystaj przestrzeń w schowkach podłogowych przyczepy, lub przymocuj bezpośrednio przy podłodze. Istotne jest, aby bagaż i wyposażenie w środku przyczepy kempingowej nie przemieszczały się podczas jazdy. Latające wewnątrz przedmioty nie dość, że mogą wyrządzić szkody, to mogą mieć także wpływ na to jak przyczepa porusza się na drodze.
Jazda z przyczepą kempingową
Zestaw złożony z przyczepy i samochodu będzie inaczej zachowywał się na drodze, niż jechałbyś samym autem. Dlaczego? Przyczepa nie jest w pełni zintegrowana, więc jadąc musisz być skupiony na tym, jak zachowuje się w poszczególnych sytuacjach. Szczególną uwagę zachowaj podczas zakrętów oraz hamowania. W pierwszym wypadku pamiętaj, aby zakręty brać szeroko, zaś w drugim, aby odstęp pomiędzy Tobą, a samochodami poprzedzającymi był większy, ze względu na wydłużoną drogę hamownia. Istotne jest też zachowanie ostrożności poprzez wyprzedzania, a najlepiej ograniczenie tego manewru. Jadąc z przyczepą kempingową nie jesteś bowiem w stanie osiągnąć zawrotnych prędkości, a ponadto może dojść do niebezpiecznych sytuacji. Wyprzedzając szczególnie duże pojazdy siła przyciągania może nieść cię w ich stronę, zaś po zbyt szybko wykonanym manewrze może odrzucić Cię w przeciwnym kierunku. Pozwalaj sobie na to jedynie, kiedy jesteś pewny swoich umiejętności i masz odpowiednio dużo miejsca.
Wynajmując przyczepę możesz zawsze liczyć na wstępne przeszkolenie z jej obsługi i jazdy zestawem u właściciela pojazdu. Początkowo warto poświęcić chwilę czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Na CampDeck czekają na Ciebie przyczepy z całej Polski. Sprawdź przygotowane przez nas oferty przyczep na wynajem w Warszawie lub Gdańsku. Zaś po więcej caravaningowego wsparcia zapraszamy na naszą grupę Kampery i przyczepy dla początkujących. Więcej ciekawostek i podróżniczych inspiracji znajdziesz na naszych profilach na Facebooku i Instagramie Do zobaczenia na drodze! 🙂