Na naszym blogu dywagowaliśmy już o tym co wybrać – kampera czy przyczepę kampingową? Niestety, nie ma na to jednej odpowiedzi, a najlepiej przekonać się samemu i przetestować obydwie opcje! Co, jeżeli najdzie Cię ochotą na połączenie ich? Tak, możliwe jest prowadzenie kampera i przyczepy – kampingowej i nie tylko. Już tłumaczymy, jak przygotować się do podróży z zestawem kamper i przyczepa.
A po co ten zestaw?
Zastanawiasz się po co w ogóle tworzyć taki zestaw? Otóż, powodów jest kilka. Często osoby podróżujące kamperem to ludzie aktywni, żądni przygód i pragnący być blisko natury. Chcesz podróżować kamperem, a przy okazji popływać skuterem wodnym czy żaglówką? A może w podróż prócz samochodu kampingowego chcesz zabrać też zwykły, osobowy, który ułatwi Ci zwiedzanie urokliwych miasteczek? To wszystko do zrobienia podróżując zestawem kamper + przyczepa! Są też osoby, które wybierają podróż z kamperem wraz z przyczepą kampingową, co pozwoli na stworzenie wygodnego, wakacyjnego obozowiska, na przykład dla dwóch rodzin. Opcja ta sprawdzi się, kiedy potrzebne są nam dodatkowe miejsca noclegowe już na miejscu, kiedy kompanii dołączają do nas w późniejszym terminie lub z innych rejonów.
Na co zwrócić uwagę
Uprawnienia
Najważniejsza kwestia to oczywiście uprawnienia. Kampera o DMC do 3,5 tony można prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B. Jeżeli decydujesz się na wyjazd zestawem złożonym z kampera i przyczepy na pewno przekroczysz ten próg. Warto więc odpowiednio wcześniej pomyśleć o rozszerzeniu uprawnień o kod B96 lub kategorię E. Więcej w tej kwestii znajdziesz w naszym wpisie odnośnie uprawnień do prowadzenia przyczep oraz kamperów.
Waga
Aby podróżowanie w zestawie kamper + przyczepa było wykonalne należy zwrócić uwagę na masę obu pojazdów, a szczególnie przyczepy. Nie może być ona zbyt ciężka, aby nie obciążała zbytnio silnika kampera. Warto pamiętać o tym również podczas pakowania wyjazdowego wyposażenia. Jeżeli wybieramy przyczepę ze skuterem nie mamy szerokiego pola manewru. Ciągnąc jednak przyczepę kampingową zwróć uwagę, czy pakując ekwipunek nie powielasz tego samego, co wieziesz już na wyposażeniu kampera.
Prowadzenie
Jazda z zestawem znacząco różni się od prowadzenia samego kampera. Różnica tkwi nie tylko w wadze całego zestawu, ale także w jego długości. Trzeba mieć jej świadomość podczas wszelkich manewrów, wjazdów w wąskie uliczki, na parkingi, campingi czy stacje benzynowe. Dodatkowo, przez zwiększoną długość zestaw jest mocniej narażony na podmuchy wiatru, co doprowadzić może nawet do przewrócenia przyczepy. Przez zwiększoną wagę zaś należy szczególną uwagę skupiać podczas hamowania i hamować silnikiem, nie zaś jedynie za pomocą hamulca nożnego.
Spanie w kamperze i podróż z jednego akwenu do drugiego, który odkrywać możemy z własnego skutera wodnego. Brzmi jak świetny plan! A może podróż do Francji, gdzie na campingu odwiedzą Was znajomi z Portugalii? To też da się zrobić! Zarówno kampera, jak i przyczepę na te eskapadę znajdziesz na CampDeck. Więcej caravaningowych inspiracji znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie, a wsparcia w swoich pierwszych wyjazdach szukać możesz na grupie – Kampery i przyczepy dla początkujących. Do zobaczenia na drodze! 🙂