Przytulny domek w górach, intensywne spacery po szlakach i kontakt z naturą to udany przepis na urlop o każdej porze roku. W zależności od doświadczenia warto zaplanować trasy wędrówek w odpowiedni sposób. Wielu początkujących wędrowców błędne myśli, że kolory szlaków odzwierciedlają ich trudność. Skąd takie przekonanie i jak to jest z tymi kolorami? Wszystko wyjaśnimy 🙂 Jeśli wybierasz się w góry i szukasz wyjątkowego domku w górach na wynajem to dobrze trafiłeś! Na CampDeck znajdziesz mnóstwo fantastycznych propozycji.
Czy czarny szlak to ten najtrudniejszy?
Za wyznaczanie szlaków w Polsce oraz sprawowanie nad nimi opieki odpowiedzialne jest PTTK, czyli Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Szlaki w naszym kraju dzielą się na piesze nizinne oraz górskie, narciarskie, rowerowe, jeździeckie i wodne. Łączna ich długość szacuje się na imponujące 72 tysiące kilometrów. Trasy wytycza się w najatrakcyjniejszych przyrodniczo terenach w Polsce. Pierwsze szlaki w Polsce były wyznaczane przez Towarzystwo Tatrzańskie, które później zostało przekształcone w PTTK. Najstarsze szlaki w Polsce mają już ponad 130 lat.
Kolory odpowiadają trudności szlaków, ale jedynie w przypadku szlaków narciarskich. W Polsce szlaki oznacza się poziomym paskiem w odpowiednim kolorze, który jest pomiędzy dwoma paskami pomarańczowymi. I tak: najłatwiejsze trasy narciarskie to te oznaczone kolorem zielonym. Uznaje się je za bardzo łatwe, idealne do nauki dla zupełnie początkujących narciarzy. Nieco trudniejsze, ale wciąż łatwe są trasy niebieskie. Czerwone to trasy trudne, a czarne bardzo trudne, polecane dla doświadczonych narciarzy lub snowboardzistów.
Kolory szlaków pieszych w górach
Oznaczenia szlaków pieszych w Polsce są podobne do oznakowania tras narciarskich. Zamiast pomarańczowych pasów poprzecznych, trasy piesze oznacza się paskami białymi u góry i na dole, z wybranym kolorem pomiędzy. Kolor nie oznacza jednak trudności trasy. Wszystko zależy od rodzaju szlaków. Jak jest w końcu z tymi kolorami?
Szlaki czerwone – jest to szlak główny, poprowadzony przez najciekawsze miejsca w regionie. Zazwyczaj możemy się na nim spodziewać spektakularnych krajobrazów. Nie zobaczymy wszystkich wartych odwiedzenia miejsc, gdyż jest to niemożliwe. W górach szlak czerwony będzie często prowadził przez najwyższe szczyty danego pasma. Aby jednak nie było zbyt łatwo, zdarza się, że kolorem czerwonym wcale nie są oznaczone szlaki główne.
Niebieskie szlaki – są to szlaki dalekobieżne, które zazwyczaj są bardzo długie.
Żółte szlaki – są to krótkie szlaki łącznikowe.
Zielone szlaki – doprowadzają do charakterystycznych miejsc.
Czarne szlaki – są to krótkie szlaki dojściowe. W związku z tym bywają przez to strome, ale jednocześnie niekoniecznie najtrudniejsze.
Najdłuższy szlak w polskich górach to Główny Szlak Beskidzki, który ciągnie się na odcinku 496 km, od Beskidu Śląskiego, aż do Bieszczad.
Wychodząc w góry dobrze jest dokładnie zaplanować trasę. Należy wciąć pod uwagę pogodę, przystanki po drodze, odległość do pokonania oraz dotarcie do miejsc noclegowych. W rezultacie pomocne bywają przykładowo takie aplikacje, jak mapa-turystyczna.pl. Za jej pomocą możemy łatwo zaplanować trasę do przejścia. Planując trasę niekoniecznie trzeba się kierować kolorami szlaków. O wiele bardziej istotna jest jej długość czy przewyższenia.
Przeczytaj również: Jesień w górach – nie tylko na szlaku
Noclegi przy szlakach
Nocowanie w schroniskach górskich ma swój niepowtarzalny klimat. Jeśli jednak szukamy odosobnionych noclegów, w górach znajdziemy wyjątkowe domki, zlokalizowane w niedalekiej okolicy szlaków turystycznych. Perspektywa noclegu w nieprzeciętym miejscu z naturą na wyciągnięcie ręki przywołuje wizję relaksu i odpoczynku. Możecie być pewni, że po takim, nawet krótkim urlopie, wrócicie do codzienności zregenerowani i wypoczęci.
Gorce – Beskid Zachodni
Domek górski “Na przełęczy” zlokalizowany jest przy samym szlaku prowadzącym na Turbacz, który jest najwyższym szczytem pasma górskiego Gorce. Co za tym idzie, największą atrakcją domku jest piękny, rozległy widok na góry. Ma dwie osobne sypialnie oraz salon, pomieści do 8 osób. Możecie zarezerwować go tutaj. Zimą będzie z niego blisko na stoki narciarskie.

Bieszczady Wysokie
“Drewniana chatka pod Trohańcem” to odosobnione miejsce położone w dolinie rzeki San w dzikich Bieszczadach. Przeznaczona dla czterech osób, z kominkiem, będzie idealnym miejscem na pobyt blisko szlaku i jednocześnie z naturą na wyciągnięcie ręki. Wokół chatki jest las, w którym mieszkają jelenie, wilki, żbiki, żubry, niedźwiedzie czy rysie. Tutaj wyślecie zapytanie rezerwacyjne.

Sudety Wschodnie
Drewniany domek z bali wybudowany został z naturalnych materiałów w Lądku-Zdrój, w otoczeniu pól i lasów. Szlaki prowadzące na szczyt górski Śnieżnik lub na stoki narciarskie znajdziecie na wyciągnięcie ręki. Za dodatkową opłatą jest możliwość skorzystania z zewnętrznej balii z gorącą wodą. W domku zmieści się 6 osób i będzie on świetnym miejscem na odskocznię w otoczeniu natury. Możecie zarezerwować go tutaj.

Kolory szlaków nie są sprawą najistotniejszą, ale nocleg jest sprawą na urlopie całkiem ważną. Na stronie CampDeck.com znajdziesz mnóstwo innych domków położonych przy szlakach górskich. Jeśli szukasz sposobu na samodzielne zorganizowanie urlopu blisko natury, zapraszamy do wynajmu kamperów, przyczep kempingowych, łodzi oraz miejscówek na CampDeck.com. Skoro podobają Ci się nasze oferty i klimat CampDeck, bez wątpienia nie trzeba Cię długo zachęcać do obserwacji naszego konta na Instagramie, profilu na Facebook’u, a także dołączenia do grupy CampDeck.