Park narodowy z psem to temat, który ciągle zyskuje na popularności. W Polsce mamy 23 parki narodowe. Niestety tylko niektóre spośród nich zezwalają na wizytę z czworonogiem, a nieliczne są całkowicie otwarte na psy. Do zasad panujących w parku narodowym należy się całkowicie dostosować, a jeśli jakiś park zezwala na odwiedziny z psiakiem, to należy się dostosować podwójnie! Z roku na rok maleje liczba parków narodowych, które możemy odwiedzić z psem. Powinniśmy swoim zachowaniem udowodnić, że wspólnie z naszym czworonogiem potrafimy odpowiednio spędzać czas na terenie parku. Zachowujmy się więc i przestrzegajmy zasad, a lista parków powinna się zwiększyć!
Zakaz wprowadzania psów do parków narodowych obowiązuje na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r., art. 15.1., podpunkt 16, a brzmi on tak “W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas;”. Poniżej przedstawiamy parki narodowe w górach, gdzie możesz wybrać się na szlak z psem, polecamy również nasz wpis na blogu dotyczący przygotowania się na wypad z psem w góry.
Park narodowy z psem – Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy z psem to aż 97 km, po których możecie wspólnie wędrować. Pozostałe 37 km jest wyłączone ze spacerów z psami. Będąc na terenie parku musisz trzymać swojego pupila na smyczy i posiadać dla niego kaganiec. Pracownik parku może poprosić o jego użycie. Uprawiając trekking ze swoim pupilem pamiętaj, że nie każdy musi lubić psy, uszanuj więc przestrzeń innych górołazów. Ze swoim pupilem przejść możesz między innymi Drogę Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Jest to trasa bogata w zapierające dech w piersi widoki, idąca przez Śnieżne Kotły, skałę Słonecznik, a także kultowe schroniska Odrodzenie oraz Dom Śląski. Z Domu Śląskiego już chwila moment i jesteście na samej Śnieżce. Jeśli jednak wolisz uniknąć takich podejść z pupilem, to możecie zostać w okolicy schroniska i poobserwować widoki. Cały szlak biegnie ponad granicą lasu i idzie wzdłuż granicy polsko-czeskiej.
Z pupilem wybrać się możesz i do naszych czeskich sąsiadów, są oni bardzo przyjaźnie nastawieni do czworonogów po swojej stronie Karkonoszy. Nie zapomnij zabrać ze sobą paszportu! Możesz zostać poproszony o jego okazanie.
Chatka Rustykalna I
Z psiakiem możesz również wyjechać wyciągiem z Karpacza na Kopę. Operator wyciągu zaznacza jednak, że to miejsce nie zostało stworzone z myślą o zwierzętach. Opiekun musi trzymać psiaka na kolanach lub posadzić go obok, o ile jest wolne miejsce. Więcej o ciekawych miejscach w Karkonoszach dowiesz się z wpisu o trasie kamperem przez województwo dolnośląskie. Jeśli zdecydujesz się na wynajem kampera w okolicy, polecamy wybrać jedną z ofert we Wrocławiu.
Park narodowy z psem – Park Narodowy Gór Stołowych
Kolejny park narodowy, który możesz odwiedzić z psem. Twój pupil jest mile widziany w Górach Stołowych, ale oczywiście musisz zapiąć go na smycz i sprawować nad nim kontrolę. Park ten leży na terenie Sudetów Środkowych, w Ziemi Kłodzkiej. Szlaki tutaj są mało wymagające, a ogromna część parku leży w lesie. Idealne miejsce na letnie wycieczki z czworonogiem, gdyż nie czuć tutaj upału. Szlaki w Górach Stołowych są dość płaskie, więc nawet jeśli Twoja i pupila kondycja nie są wybitne, to spokojnie sobie poradzicie. Główną atrakcją Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki. Nie jest to jednak najlepsze miejsce na wypad z psem ze względu na dużą ilość osób i podejście po schodach. Warto za to wybrać się na Radkowskie Skały startując z Radkowa czy odwiedzić południową część parku i Skały Białe czy Kopę Śmierci. Całe Góry Stołowe są piękne, a z czworonogiem spodobają Ci się jeszcze bardziej! Polecamy też czeską stronę gór!
W tym wpisie przedstawiliśmy kilka ciekawych miejsc do zatrzymania się z pupilem, jakiś czas temu przedstawiliśmy również pięć innych miejscówek, sprawdź je, a może coś wpadnie Ci w oko!
Park narodowy z psem – Ojcowski Park Narodowy
Może nie do końca górski, ale na pewno skalny i przyjazny czworonogom. Leżący w Małopolsce, dosłownie kilka kilometrów od Krakowa Ojcowski Park Narodowy to skały, Dolina Prądnika, łąki i lekkie wzniesienia. Miejsce wręcz idealne na wędrówki z psiakiem. A jak już wybierasz ten park narodowy z psem, to koniecznie odwiedź Pieskową Skałę, gdzie wyruszyć można z Ojcowa (dłuższa trasa), okolic Grodziska lub podjechać na parking nieopodal samej skały. Roztacza się stamtąd piękny widok na Maczugę Herkulesa. Zobaczyć z bliska z czworonogiem możesz również samą Maczugę Herkulesa. Sami w tym roku odwiedziliśmy z psiakiem Górę Zborów oraz jej okolice i wspólnie uważamy, że to bardzo przyjemne tereny spacerowe. Samochód zostawić możecie na darmowym parkingu obok Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, następnie należy uiścić opłatę w wysokości 2 zł i można wejść na teren rezerwatu. Do wakacji z psem należy się odpowiednio wcześniej przygotować, w przygotowaniach pomocny może okazać się nasz artykuł na ten temat.
Polecamy również spacer Doliną Prądnika, i po prostu zwykłą włóczęgę przed siebie. W tym parku narodowym z psem możesz zwiedzić nawet ruiny zamku, a mianowicie Zamku Kazimierzowskiego. Będąc w tych okolicach odwiedźcie również Dolinę Kobylańską i Dolinę Bolechowicką, są tam piękne tereny spacerowe, idealne dla czworonoga. Więcej o tej okolicy znajdziesz we wpisie o trasie kamperem przez Małopolskę.
Drewniany domek w Małych Dolomitach
Park narodowy z psem – Tatrzański Park Narodowy
Niestety, po Polskiej stronie jest to park narodowy wyłączony z wędrówki z psem. Przejść z psem można Drogą Pod Reglami, przy okazji zahaczając o bacówkę oraz szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej, z Siwej Polany do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Ale nic straconego! Po słowackiej stronie Tatr pieski są mile widziane i możesz zabrać pupila na dowolny szlak. My polecamy zacząć na spokojnie, kółkiem wokół Štrbskégo Plesa a dalej jeśli będziecie mieć chęci i siły to szlakiem do Popradskiego Plesa. Drugi odcinek jest już lekko wymagającym szlakiem górskim. Na wędrówki z psem polecamy szczególnie słowacką część Tatr Zachodnich: Dolinę Bystra, Jamnicką Dolinę i inne doliny w całych Tatrach. Wybierając się w Tatry możesz rozważyć dłuższy urlop, jest tam gdzie chodzić i co robić! Jeśli się zdecydujesz, przeczytaj koniecznie co zapakować na wakacje z psiakiem.
Domek pod lasem II
To tyle, jeśli chodzi o górskie parki narodowe z psem. Wypatrujcie jednak dalszej części wpisu dotyczącego parków narodowych z pupilem nie tylko w górach. W końcu nie samymi górami człowiek (i pies) żyje. 🙂 Po więcej ciekawych miejscówek, kampery i jachty zapraszamy na CampDeck.com. Odwiedźcie również naszego Facebooka, gdzie dzielimy się inspiracjami na wyjazd i świetnymi ofertami!