A gdyby tak pojechać… Na zachód! Województwo lubuskie nie jest wyborem oczywistym i właśnie w tym tkwi cały jego urok. Wciąż nieodkryte i niezadeptane, kryje w sobie moc atrakcji. To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody, tajemnic oraz wina! Prezentujemy Wam plan na 5-dniową podróż na zachodzie Polski, czyli wyruszamy kamperem w lubuskie. Potrzebujesz kampera na wynajem? Na CampDeck posiadamy sporo kamperów do wynajęcia w lubuskim i okolicy i jesteśmy pewni, że znajdziesz pośród nich coś dla siebie.
Nasza wycieczka po lubuskim to 5 wypełnionych atrakcjami dni. Zaplanowaliśmy 4 noclegi i 272 km trasy wiodącej od południa na północ.
Jest to dobry pomysł na pojedynczą wyprawę, ale może być także urozmaiceniem dłuższej drogi z południa Polski na północ lub odwrotnie.

Dzień pierwszy kamperem – Lubuskie cuda, czyli kolorowe jeziora na Łuku Mużakowa
Zaczynamy z przytupem! Zabieramy Was na jedyne w Polsce kolorowe pojezierze. W małej miejscowości Łęknica w powiecie żarskim, tuż przy polsko-niemieckiej granicy, w gęstym lubuskim lesie, wśród łagodnych wzgórz, znajduje się ponad 100 kolorowych jeziorek. Zachwycają intensywnością barw. Ich woda przybiera odcienie błękitu, zieleni, żółci, pomarańczy i czerwieni. Jeśli trafi się na dobre światło, jeden ze zbiorników sprawia wrażenie wypełnionego tęczową wodą.

Ten niewątpliwy cud natury powstał na skutek kumulacji gleby bogatej w cenne minerały oraz istnieniu w tym miejscu kopalni odkrywkowych i głębinowych. Po zakończeniu eksploatacji woda zalała dawne wyrobiska. Obecne w glebie minerały są przyczyną niecodziennych kolorów wody, tworzących ten bajkowy krajobraz.

Kolorowe Pojezierze na Łuku Mużakowa nie tylko pięknie wygląda, ale jest także niezwykle istotne z perspektywy historii Ziemi. W 2011 roku UNESCO wpisało je na listę Światowych Geoparków. Jest to pierwszy i jak na razie jedyny taki park w Polsce. Powstała tu Ścieżka Geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” oraz wieża widokowa.
Prócz wizyty w Światowym Geoparku UNESCO, warto też odwiedzić drugi obiekt w Łęknicy. Jest nim Park Mużakowski, który również został wpisany na listę UNESCO. To arcydzieło sztuki ogrodniczej XIX wieku leży po dwóch stronach rzeki Nysy Łużyckiej i zachwyca swoim rozmiarem oraz rozmachem. Podczas gdy polska strona została utrzymana w stylu angielskim, niemiecka zachwyca swoim uporządkowaniem stylu francuskiego. W centralnym punkcie stoi Nowy Zamek Księcia Pucklera z wieżą widokową. Na miejscu znajduje się także kawiarnia.

Informacje praktyczne o Łęknicy:
• Informację Turystyczną prowadzoną przez Stowarzyszenie Łuk Mużakowa znajdziecie przy ul. Hutnicza 19. Wypożyczalnia rowerów znajduje się w Ośrodku Sportu, Kultury i Rekreacji przy ul. Wojska Polskiego 2.
• Ścieżkę Geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina” można pokonać pieszo lub rowerem. Ma 5 km w jedną stronę. Lasy Państwowe, które są administratorem terenu, planują przedłużyć ścieżkę tworząc pętle. Pokonanie całej trasy pieszo zajmuje około dwóch godzin. Ścieżka udostępniona jest bezpłatnie.
• Obok ścieżki znajdują się bezpłatne, leśne parkingi: od strony Łęknicy oraz od strony Nowych Czapli.
• Na Nysie Łużyckiej organizowane są spływy kajakowe lub pontonowe.
• Park Mużakowski to obiekt transgraniczny, położony częściowo w Polsce, a częściowo w Niemczech. Wstęp na teren parku jest bezpłatny. Zapłacimy za to za wejście do Nowego Zamku oraz na wieżę widokową po niemieckiej stronie. Najbliższy parking znajduje się przy ul. Hutniczej w Łęknicy i jest on płatny.
• W Łęknicy znajduje się ciekawy Rezerwat Przyrody nad Młyńską Strugą.
• W okolicy Łęknicy znajdują się dwa pola kamperowe: Camping Family w Bronowicach i Agroturystyka Lena w Bronowicach.
Dzień drugi kamperem przez lubuskie – Kraina miodem i winem płynąca. Rozsmakuj się w Zielonej Górze!
Tradycje winiarskie w okolicy Zielonej Góry sięgają aż XII wieku. Uprawie winorośli sprzyjał tutejszy rodzaj gleby, ukształtowanie terenu, a także klimat, bowiem lubuskie uznawane jest za polski biegun ciepła. Choć dziś lubuskich winnic jest znacznie mniej, niż przed II Wojną Światową, wciąż można napić się tu bardzo dobrego wina. Z tej okolicy pochodzi bowiem między innymi najlepszy, według Magazynu Winiarskiego, polski riesling.
W Zielonej Górze warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Ochli, dzielnicy Zielonej Góry. Jest to dobre miejsce na spacer, a także szansa na zobaczenie jak powstawało wino przed wiekami. W Ochli wśród zabytkowych chat mieści się XVIII-wieczna wieża winiarska oraz pomieszczenia do prac winiarskich wraz z tradycyjnymi narzędziami. Jest tu też winnica, w której winorośl rośnie w sposób tradycyjny, czyli na pojedynczych palikach.

Po wizycie w Ochli koniecznie trzeba udać się do centrum miasta. Można tam pospacerować po zielonogórskim rynku, poszukać figurek podążając Szlakiem Bachusików, a także odwiedzić Palmiarnię, dumnie wznoszącą się nad miastem na Winnym Wzgórzu. Oprócz upraw winorośli, które do dziś porastają to miejsce, jest tu także piwniczka winiarska. Można się w niej zaopatrzyć w wina pochodzące z lubuskich winnic.

Jeśli już o winnicach mowa, warto pojechać do Lubuskiego Centrum Winiarstwa zwanego także Lubuską Winnicą Samorządową. Tu znajdziecie Muzeum Wina, które można zwiedzać z audioprzewodnikiem oraz salę warsztatową, na której odbywają się warsztaty winiarskie, somelierskie oraz kulinarne.
Skoro zwiedzasz kamperem lubuskie, zachęcamy też, aby odwiedzić położone w okolicy winnice. Można podążać Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu lub po prostu pojechać do Górzykowa i polecanej przez nas winnicy Stara Winna Góra. Prócz degustacji ze zwiedzaniem, w winnicy znajduje się restauracja oraz taras widokowy na Pradolinę Odry. To właśnie tutaj produkowany riesling został wybrany najlepszym w swoim gatunku.

Informacje praktyczne o Zielonej Górze:
• Muzeum Etnograficzne w Ochli znajduje się na ul. Ochla – Muzealna 5 w Zielonej Górze. Godziny otwarcia oraz ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej muzeum Ochla.
• Wstęp na teren Palmiarni w Zielonej Górze jest bezpłatny. Znajduje się na ul. Wrocławskiej 12a. Tuż obok jest parking. W palmiarni znajduje się także restauracja oraz kawiarnia.
• Piwniczka Winiarska (ul. Wrocławska 12b) położona w podziemiach zielonogórskiej Palmiarni jest czynna od środy do niedzieli w godzinach 12:00 – 19:00.
• Lubuskie Centrum Winiarstwa znajduje się przy ul. Winiarskiej 1 w Zaborze pod Zieloną Górą. Jest otwarte przez cały tydzień od 10:00 do 16:00. Foldery oraz wstęp jest bezpłatny.
• Winnica Stara Winna Góra znajduje się w Górzykowie 22. GPS: 52.03876, 15.64757.
• Mapę i adresy Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu można sprawdzić na dedykowanej stronie internetowej, a także otrzymać bezpłatnie w Lubuskim Centrum Winiarstwa.
• W Zielonej Górze znajdują się dwa kempingi i pola karawaningowe: Camping Ochla ul. Botaniczna 76 oraz Camping Dzonków ul. Olimpijska 20.
Dzień trzeci – Międzyrzecki Rejon Umocniony
Kolejny dzień zwiedzania kamperem lubuskiego, to prawdziwa gratka dla miłośników historii oraz militariów. Ziemia Lubuska, z uwagi na swoje położenie, była areną wielu zmian politycznych i konfliktów zbrojnych. To właśnie w tym województwie znajduje się jeden z najbardziej znanych obiektów turystyki militarnej w Polsce – Międzyrzecki Rejon Umocniony. Są to ufortyfikowania pomiędzy Odrą i Wartą stworzone przez III Rzeszę w dwudziestoleciu międzywojennym.

Po dziś dzień w lubuskich lasach można znaleźć schrony, bunkry oraz dziesiątki kilometrów labiryntów. Międzyrzecki Rejon Umocniony został udostępniony do zwiedzania. W tym celu podzielono go na kilka części. Szczególnie warta uwagi jest Pętla Boryszyńska, której korytarze mają łącznie ponad 30 km długości.
Ciekawa trasa znajduje się także w Pniewie. Oprócz tuneli można tam zobaczyć skansen sprzętu wojskowego oraz salę wystawową, związaną z historią i przyrodą MRU. Warto pamiętać o tym ostatnim, bo dziś obiekt ma znaczenie nie tyle militarne, co właśnie przyrodnicze. Tunele i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego służą jako ostoja kolonii nietoperzy. To największe „zimowisko” tych ssaków w Europie. Rokrocznie zimuje tu ich od 20 do 30 tysięcy.

Informacje praktyczne o MRU – Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym:
• Obiekty składające się na Międzyrzecki Rejon Umocniony znajdują się w miejscowości Pniewo 1 oraz Boryszyn, 58 km od Zielonej Góry.
• Jadąc z Zielonej Góry łatwo zauważyć pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie (ul. Sulechowska, widoczny z drogi E65).
• Pętla Boryszyńska możliwa jest do zwiedzania w dwóch wariantach: pieszo (trasa krótka – dwie godziny lub długa – cztery godziny) i rowerowo (około trzygodzinna trasa). Zwiedzanie odbywa się według harmonogramu dostępnego na stronie internetowej.
• Szczegółowy opis tras w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w Pniewie (długość, czas zwiedzania, stopień trudności) znajduje się tutaj. Zajmują od półtorej do czterech godzin. W obiekcie obowiązuje rezerwacja telefoniczna.
Dzień czwarty i piąty – Magia lubuskich jezior i lasów
Na dalszą część wyprawy polecamy wybrać się kamperem nad lubuskie jeziora. Warto wiedzieć, że ponad połowę powierzchni województwa lubuskiego stanowią lasy, które czasem nazywane są „lubuskim morzem”. Ze znajdujących się tu licznych wież widokowych można podziwiać tysiące kołyszących się świerków, poprzedzielanych od czasu do czasu srebrzystymi taflami jeziora. Na Ziemi Lubuskiej znajduje się ich ponad 500. Zachęcamy by odwiedzić kilka z nich tym bardziej, że prócz pięknej przyrody oferują także inne atrakcje.
Jezioro Łagowskie i Trześniowskie
Nieopodal Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znajduje się Łagów Lubuski. Ze względu na uroki krajobrazu, ale także specyficzny klimat było to bardzo popularne miejsce jeszcze przed II Wojną Światową. Aktualnie Łagów Lubuski nadal uznawany jest za Perłę Ziemi Lubuskiej. Niestety, w sezonie jest bardzo zatłoczony, dlatego zachęcamy, by odwiedzić to miasteczko wiosną lub jesienią. Odradzamy jednak letnie weekendy. Dzięki temu zyskamy szansę na spokojny spacer nad lazurowymi wodami tutejszych jezior i rozkoszowanie się w ciszy mikroklimatem lasów bukowych Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego.

Warto odwiedzić centrum miejscowości i wejść na wieżę Zamku Joannitów, z której widać dwa jeziora połączone wąskim przesmykiem. Następnie polecamy pospacerować po Parku Zamkowym i wybrać się na rejs galarem po Jeziorze Trześniowskim i Jeziorze Łagowskim.
Warto wiedzieć, że Jezioro Trześniowskie jest dziesiątym zbiornikiem wodnym w Polsce pod względem głębokości. Ma aż 59 metrów głębokości, prze co chętnie wybierane jest przez nurków. To zasługa nie tylko głębokości, ale także niezwykłego koloru wody i jej przejrzystości. Spowodowana jest ona zwiększoną obecnością wapnia w tutejszej glebie.
Jezioro Łagowskie i Trześniowskie praktycznie:
• W Łagowie warto odwiedzić Zamek i dwie bramy: Polską i Marchijską, zabytkowy wiadukt kolejowy oraz pospacerować ścieżkami wokół obu jezior.
• Na obu jeziorach pływają galary oferując rejsy (płaską drewnianą łodzią). Galary na Jeziorze Trześniowskim startują z Parku Zamkowego, zaś te na Jeziorze Łagowskim z pomostu przy Bramie Polskiej. Tutaj można zasięgnąć więcej informacji. Na jeziorach są też wypożyczalnie sprzętu wodnego.
• Po Łagowie nie ma możliwości, by poruszać się kamperem. Są dwie bramy miejskie, które umożliwiają przejechanie przez wąski cypel.
• Na wjeździe do miejscowości, przy ul. 1 Lutego znajduje się duży bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód.
• W Łągowie znajduje się AutoCamping z bezpośrednim zejściem do wody Jeziora Łagowskiego (ul. Zamkowa 7). Pamiętajcie, że dla dużych pojazdów jedyną opcją jest wjazd od strony wschodniej, tj. od Łagówka lub Gronowa (Gronów).
Jezioro Niesłysz
Zupełnie innym jeziorem jest Jezioro Niesłysz. Ma niemal 500 hektarów powierzchni i jest doskonałym miejscem dla amatorów żeglarstwa. To największy akwen Pojezierza Lubuskiego. Brzegi pokryte są gęstymi sosnowymi lasami, w których można znaleźć między innymi średniowieczne grodzisko. Znajdziemy tam także wieżę widokową położoną w środku lasu (między Przełazami a Mostkami).

Nad jeziorem znajdują się trzy miejscowości: Niesulice, Przełazy i Krzeczkowo. W Niesulicach znajduje się dość duża plaża miejska, a także wiele ośrodków wypoczynkowych, w tym także duży camping z bogatą infrastrukturą.
Warto wybrać się do miejscowości Przełazy. Jest ona mniej turystyczna. Znajduje się w niej ładny zabytkowy pałac, dawna siedziba rodu Castell, należący do najwyższej arystokracji rodowej w Niemczech. Obiekt można zwiedzać tylko z zewnątrz.

Jezioro Niesłysz praktycznie:
• W Niesulicach znajduje się duży camping na Ośrodku Kormoran. Słynie z bardzo dobrej infrastruktury. Osoby, które preferują mniejsze i bardziej kameralne obiekty z pewnością zauroczy camping „Nad Niesłyszem” u Bodzia w Przełazach.
• Jeśli podróżujecie z dziećmi, z pewnością zainteresuje Was mini ZOO Port 2000 w Mostkach. Obiekt znajduje się na stacji benzynowej przy ruchliwej drodze i jest zupełnie bezpłatny.
Jezioro Lubniewsko i Lubiąż
Na koniec proponujemy jeszcze odwiedzić Lubniewice. Miejscowość, która zasłynęła za sprawą filmu „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Miasteczko położone jest na przesmyku pomiędzy trzema jeziorami: jeziorem Krajnik, jeziorem Lubiąż oraz jeziorem Lubniewsko.
W samej miejscowości warto odwiedzić Zamek Książąt Lubomirskich, który od niedawna jest udostępniony dla zwiedzających. Warto przespacerować się Szlakiem Michaliny Wisłockiej po najpiękniejszych miejscach w okolicy, czyli między innymi Parku Miłości lub ścieżkami wokół jeziora.

Można także wyruszyć w rejs motorówką, tramwajem wodnym, rowerem wodnym lub kajakiem, aby odkrywać urocze zakątki Jeziora Lubiąż.
Polecamy również wybrać się do położonego nieco na uboczu Jeziora Lubniewsko. Można tam zostawić kampera na leśnym parkingu przy ul. Spacerowej, nieopodal przesmyku między dwoma jeziorami. Stamtąd wyruszamy na wędrówkę wokół jeziora, docierając do takich magicznych miejsc, jak średniowieczne grodzisko czy dzikie plaże. Spotkamy też liczne pomosty oraz magiczny domek na wodzie.
Jezioro Lubniewsko i Lubiąż praktycznie:
• W Lubniewicach znajduje się kilka campingów. Polecamy dwa: Magic Camping (ul. Leśna 1), Przystań Lubniewice (Spacerowa 18). Jeśli macie ochotę na większą głuszę, warto wybrać się na camping Ośrodka Wypoczynkowego „Laguna” (Osiedle Świerczów).
• Trasa wokół jeziora Lubniewsko ma około 15 km (niebieski szlak).
• Zamek znajduje się przy ul. Zamkowa 3. Zwiedzanie zamku odbywa się o określonych godzinach, w określone dni tygodnia. Należy dzwonić do Urzędu Miejskiego w celu zapisania się na listę.
• Plaża główna z infrastrukturą znajduje się nieopodal Zamku. Parking znajduje się przy ul. Zamkowej.
Na tym kończymy naszą przygodę. To jednak jeszcze nie wszystko. Jeśli planujesz wyruszyć kamperem w lubuskie, to województwo kryje w sobie jeszcze wiele atrakcji, które czekają na odkrycie. Warto odwiedzić dwa tutejsze Parki Narodowe oraz lokalne Parki Krajobrazowe. Polecamy też Kostrzyn nad Odrą, nazywany Lubuskimi Pompejami oraz podążanie szlakiem zamków i pałaców. Do odkrycia są także pozostałe z ponad 500 lubuskich jezior. Kto przyjedzie kamperem w lubuskie choć raz, z pewnością będzie chciał tu wrócić!
Artykuł powstał w ramach współpracy CampDeck.com ze Zbierajsie.pl, którzy podróżują całą rodziną po Polsce i świecie. Rok temu po powrocie ze 100-dniowej podróży po Azji Środkowo-Wschodniej reprezentowali województwo lubuskie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, przy współpracy z National Geographic. Postawili sobie wyzwanie, aby udowodnić, że najpiękniejsze atrakcje kryją się tuż za rogiem. Miejsca, które odkryli na zachodzie Polski zachwyciły jury oraz czytelników, pozwalając im zająć drugie miejsce w rywalizacji. Mamy nadzieję, że polecane przez nas na trasę kamperem lubuskie perełki zaintrygują także Was!
Przeczytaj również: Droga Kaszubska kamperem – pomysł na weekend
Jeśli chciałbyś zwiedzić kamperem lubuskie według proponowanej przez Zbieraj się trasy, sprawdź oferty kamperów na wynajem na stronie CampDeck.com. Jeśli chciałbyś być na bieżąco z artykułami i inspiracjami CampDeck, zaobserwuj nasz profil na Instagramie oraz na Facebook’u.