Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, w to nie wątpimy! Nic dziwnego więc, że co raz to częściej decydujemy się na wakacje wraz ze swoim czworonożnym kompanem. Jeżeli zastanawiasz się, jak poczuje się pies w kamperze i czy w ogóle caravaning z pupilem jest możliwy – zapraszamy do lektury! Tłumaczymy, jak się przygotować i na co zwrócić uwagę, aby Wasze wspólne wakacje w kamperze były idealne.
Jak się przygotować?
Decydując się na podróżowanie kamperem z psem, przygotowania należy rozpocząć wcześniej. W standardowym rozplanowaniu trasy należy bowiem uwzględnić naszego czworonożnego przyjaciela. Jest parę kwestii na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę.
Wybór miejsca
Wybierając cel swojej podróży miejmy na uwadze to, jak pies będzie się w danym miejscu czuł. Zabierając ze sobą psa w podróż musisz pamiętać, aby dla niego ona również była atrakcyjna i bezpieczna. Pies w kamperze to częstsze postoje, spacery i realizacja psich potrzeb, a nie tylko naszego planu podróży. Obierając kierunek podróży pomyśl o panujących tam warunkach. Jeżeli więc w planach masz intensywne zwiedzanie zatłoczonych miast, zabieranie ze sobą psa nie będzie najlepszym pomysłem. Odpowiedz sobie na wiele pytań i postaraj się wyobrazić wszelkie możliwe sytuacje. Jeżeli podróżujemy w ciepłe kraje, jak zaradzimy najwyższym upałom? Czy w danym kraju możemy liczyć w razie wypadku na opiekę weterynaryjną? Takie przewidywanie, choć na pierwszy rzut oka może wystraszyć, ułatwi nam podjęcie decyzji. W razie różnych sytuacji odejmie to niepotrzebnego stresu, bo będziecie przygotowani na wszystko. Jeżeli chcesz podróżować bardziej lokalnie, możesz wybrać któryś z górskich parków narodowych w Polsce.
Weterynarz
Przed każdą podróżą zachęcamy do odwiedzin u swojego weterynarza i badań kontrolnych. Lekarz jest w stanie ocenić czy nasz plan jest odpowiedni dla psa, ale także doradzi w powyższej kwestii wyboru miejsca. Aby przekraczać granicę państw pies powinien mieć wyrobiony paszport. W celu jego otrzymania pies musi przejść szczepienie na wściekliznę oraz być zachipowany. Szczegółowe informacje na ten temat uzyskasz u swojego lekarza weterynarii. Więcej o tym, jak przygotować psa na wspólny urlop znajdziesz w naszym wpisie Wakacje z psem – jak się przygotować.
Wynajem kampera
Pies w kamperze to już nie nowość i aktualnie wiele wypożyczalni zezwala na wyjazdy z pupilami. Nie mniej, wynajmując pojazd musisz zaznaczyć, że planujesz zabrać ze sobą psa. Szukając pojazdu na CampDeck możesz wyszukać jedynie te, które zezwalają na przejazd zwierząt korzystając z opcji filtrowania. Często właściciele kamperów zwracają uwagę na wielkość psa i ich ilość, więc warto poinformować nas o tym w jakiej ekipie planujesz podróż. Napisz do nas na czacie, a znajdziemy pojazd odpowiedni dla Ciebie i Twojego pupila. Decydując się na kampera przemyśl też, w jaki sposób przewozić będziesz psa. Czy potrzebne jest dla niego dodatkowe miejsce z pasami, czy na przykład wolna przestrzeń między fotelami, aby bezpiecznie zamontować transporter? To kwestie, które warto wpierw sobie zwizualizować, aby potem wygodnie i bezpiecznie podróżować.
Transport psa
Rzecz prawdopodobnie najważniejsza, gdyż odnosi się do bezpieczeństwa psa w kamperze. Tak, jak i w zwykłym samochodzie powinniśmy postarać się, aby pies miał swoje, bezpieczne miejsce. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której podczas przemieszczania się pies swobodnie porusza się po części mieszkalnej kampera. W razie jakichkolwiek, nieprzewidzianych sytuacji na drodze może się to dla niego skończyć tragicznie. Najlepszą opcją na przewóz psa jest transporter, ważne jest jednak, aby przyzwyczaić do niego psa jeszcze przed podróżą. Transporter może być umieszczony miedzy fotelami, lub pod stolikiem. Należy go jednak zabezpieczyć, np. pasami zaciskowymi. Innym sposobem przewozu psów jest wpinanie ich do pasów dzięki odpowiedniemu paskowi, którego drugi koniec przytwierdzamy do szelek psa. Tutaj istotne jest, aby długość paska uniemożliwiła psu zejście z fotela.
Pies w kamperze
Podróżując z psiakiem warto zadbać jeszcze o inne rzeczy, taka jak odpowiednia ilość karmy, ulubione smaczki, czy legowiska czworonoga. O szczegółowym wyposażeniu, które może się przydać przeczytasz w oddzielnym wpisie Urlop z psem – co zapakować. Skupmy się jednak na tym, czy pies odnajdzie się w kamperze? Wiele zależy od tego jak jest zsocjalizowany i na ile przygotujesz go na tę podróż. Planując więc taki wyjazd przygotowania rozpocznij nieco wcześniej. Zabieraj psiaka na przejażdżki samochodowe, najlepiej w całkiem nowe miejsca, aby mógł przyzwyczaić się i wiedział jak radzić sobie emocjami. Rozpoczynając kamperową eskapadę od początku wyraźnie zaznacz granice. Jeżeli nie chcesz, aby pies wskakiwał na kanapy, czy przechodził do szoferki, konsekwentnie trzymaj się tego od początku podróży do jej zakończenia. Pamiętajmy, że będzie to dla psa nowa sytuacja więc dajmy mu czas na oswojenie się z nią.
Pies na kempingu
Pies w kamperze to jedno, ale przecież w caravaningu nie chodzi tylko o jazdę. Ten styl podróżowania ma to do siebie, że sporo czasu przebywamy na zewnątrz. Parkując więc kampera na kampingu i rozstawiając swoje małe obozowisko musimy pamiętać o psie. Po pierwsze, sprawdźmy czy kamping, na który się wybieramy akceptuje zwierzęta. Często wyznaczone są specjalne miejsca dla osób podróżujących z pupilami. Po drugie, pamiętaj, że nie każdy musi lubić psy więc uważaj, aby twój psi kompan nie wpływał na wypoczynek innych. Tyczy się to oczywiście biegania luzem, zaglądania do innych parceli, nadmiernego szczekania, no i oczywiście zachowania czystości. Pomocą jest tutaj długa linka, na której pies ma dużą swobodę i może krążyć wokół kampera, jednocześnie nie oddalając się zbyt daleko. Po trzecie, dajmy psu wpierw poznać teren na którym się znajduje. Tak jak w przypadku samego kampera, kamping, ale też i miejsce na dziko to dla psa “coś nowego”. Zajeżdżając więc na miejsce wybierz się z psem na spokojny obchód, by mógł oswoić się z nowością i spożytkować energię.
Jeżeli szukasz pojazdu gdzie indziej, możesz spojrzeć na oferty z okolic Warszawy, lub Trójmiasta. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, gdyż na CampDeck czeka na Ciebie prawie 500 kamperów z całej Polski, a połowa z nich akceptuje zwierzęta na pokładzie! Wsparcia w podróży możesz szukać na naszej grupie na Facebooku Kampery i przyczepy dla początkujących – porady i inspiracje. Po więcej podróżniczych inspiracji możesz zajrzeć na nasz profil na Instagramie i Facebooku.