Wybierasz się kamperem w okolice Bydgoszczy? Na odkrycie czeka malownicza Dolina Dolnej Wisły czy ścieżka przyrodnicza Jelenia Wyspa w Tucholskim Parku Krajobrazowym, a dla aktywnych spływy kajakowe zaskakującą rzeką Wdą. Poszukiwaczom historycznych perełek polecamy trasę kamperem od zamku do zamku śladami Krzyżaków. Kujawsko-pomorskie ma wiele do zaoferowania! Zaraz poznasz więcej szczegółów.
Wynajmij kampera w Bydgoszczy i zacznij od zwiedzania miasta. Wiele mówi się o zabytkach Krakowa, Warszawy, Lublina, ale niewiele o bydgoskich zabytkach, które wbrew pozorom mają wiele do zaoferowania. Zabytkowa architektura, która współgra z nowoczesnymi budynkami to symbol miasta. Na początek warto zobaczyć placówkę poczty królewskiej z I połowy XVIII wieku, a dziś siedzibę Poczty Polskiej oraz blisko 400-letni budynek ratusza.
W Bydgoszczy jest sporo zabytkowych obiektów sakralnych. Katedra Bydgoska św. Marcina i Mikołaja jest najstarszym kościołem i budynkiem w mieście. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znany też jako kościół klarysek jest uznawany za jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Bydgoszczy. Ta gotycko-renesansowa świątynia została zbudowana pomiędzy 1582 a 1618 rokiem. Warty odwiedzenia jest również zabytkowy kościół garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju z epoki Jagiellonów. Jeśli masz ochotę na zobaczenie monumentalnej budowli, która została zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu, wybierz się do Bazyliki Mniejszej św. Wincentego à Paulo.
Jeżeli chcesz poczuć klimat dawnej Bydgoszczy, wybierz się na spacer ulicą Długą (kiedyś był to kupiecki raj) wśród urokliwych kamieniczek z końca XVIII wieku i z początku XIX wieku. Pamiętaj również o bydgoskich spichrzach nad Brdą, które są uznawane niemal za herb miasta. W Białym Spichrzu zbudowanym po 1789 roku, który pełnił funkcję przeładunkową oraz magazynową, dziś trzymane są zbiory archeologiczne Muzeum Okręgowego. W Czerwonym Spichrzu, który od 1861 roku działał jako młyn parowy z ośmioma liniami mielącymi, dziś mieści się Galeria Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego. Przed głównym wejściem do tego budynku można obejrzeć makietę Bydgoszczy z dawnych wieków, a na niej m.in. zamek bydgoski, który został zniszczony podczas potopu szwedzkiego.
Bydgoszcz to miasto, w którym możesz odwiedzić ciekawe muzea. Wystarczy zatrzymać się kamperem na parkingu i poświęcić czas nie tylko na odwiedzenie pierwszego w Polsce Muzeum Wodociągów, ale i Muzeum Mydła i historii brudu. Tak, to nie żart! Jest to unikatowa atrakcja, którą koniecznie musisz zobaczyć i jedyne takie muzeum w Europie.
Wyspa Młyńska, czyli enklawa w centrum miasta, na której jest wiele drzew, trawników i zielonych miejsc do spędzania czasu na świeżym powietrzu jest nazywana zielonym sercem Bydgoszczy. Wakacyjną atrakcją turystyczną miasta jest Bydgoski Tramwaj Wodny, z którego pokładu można podziwiać uroki miasta. Zaledwie 5 km od centrum znajduje się Leśny Park Kultury i Wypoczynku – Myślęcinek, który zajmuje powierzchnię aż 830 hektarów. W zależności od miejsca postoju kampera możesz wybrać jedną z kilku ścieżek, którymi przemierzysz część tego malowniczego obszaru.
Kiedy już nacieszysz się urokami Bydgoszczy, czas na odwiedzenie jej bliższych i dalszych okolic. Jedną z propozycji, jakie dla Ciebie mamy jest wycieczka drogami wzdłuż Doliny Dolnej Wisły. To dość rzadko odwiedzany zakątek, ale kryje magię spokoju i lokalnych tradycji.
Jeśli więc chcesz spędzić czas blisko natury, odwiedić regionalne winnice, posmakować tamtejszych specjałów (w tym podpuszczkowych serów), obejrzeć chaty z końca XVIII wieku, pospacerować nad rzeką lub zrelaksować się w cieniu drzew przepięknych sadów – Dolina Dolnej Wisły jest dla Ciebie. Obszar tego regionu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obejmuje Dolinę Fordońską, Kotlinę Grudziądzką i południowe krańce Doliny Kwidzyńskiej. Został objęty ochroną w postaci Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
W województwie kujawsko-pomorskim leży kraina o unikalnych walorach przyrodniczych i przepięknym krajobrazie. Mowa tu o Borach Tucholskich, czyli drugim co do wielkości obszarze leśnym w Polsce. To przede wszystkim mnogość sosnowych lasów, jeziora, rzeki, których jest bez liku. Jaką atrakcję koniecznie trzeba odwiedzić w Borach Tucholskich?
Oczywiście jest to ścieżka przyrodnicza Jelenia Wyspa w Tucholskim Parku Krajobrazowym. Pokonanie całej trasy daje możliwość zapoznania się ze złożonym ekosystemem leśnym tego miejsca, pozwala zobaczyć na własne oczy torfowiska oraz bagna i zbiorowiska wodne rzeki Stążki. 3,5 km trasy to także odpoczynek wśród śpiewu ptaków i zapachu żywicy.
Podróżując kamperem zyskujesz swobodę w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce nawet na duże odległości, dlatego polecamy wybrać się na wycieczkę szlakiem zamków krzyżackich. Województwo kujawsko-pomorskie to krzyżacka spuścizna, którą dziś można podziwiać, odwiedzając wzniesione przed wiekami gotyckie budowle warowne i klasztorne.
Wynajem kampera w Bydgoszczy umożliwia pokonanie dwudniowej trasy o łącznej długości 224 kilometrów i odwiedzenie na jej szlaku najważniejszych zamków krzyżackich. Przygodę możesz rozpocząć w Toruniu i tu też ją zakończyć, przejeżdżając drogę: Toruń – Zamek Bierzgłowski – Nowy Jasieniec – Świecie – Chełmno – Papowo Biskupie – Starogród – Lipieniek – Toruń.
Druga trasa liczy 215 km i również zaczyna się w Toruniu, by stamtąd po kolei odwiedzać zamki lub ich małe pozostałości w kolejnych miejscowościach: Bobrowniki – Golub-Dobrzyń – Kowalewo Pomorskie – Brodnica – Radzyń Chełmiński – Pokrzywno – Grudziądz – Rogóźno-Zamek – Nowe.
Nie musisz podróżować do Egiptu lub Chorwacji, by nurkować i podziwiać podwodny świat. Niedaleko wsi Piechcin między Barcinem a Pakością znajduje się turkusowe jezioro, które zachwyca nie tylko swoim kolorem, ale i podwodnym „parkiem rozrywki” dla nurków.
Jezioro powstało na terenie starego, nieczynnego kamieniołomu. Ma powierzchnię około 4,5 ha i maksymalną głębokość 25 m. Dzięki białym skałom wapiennym woda ma jasny, turkusowy kolor. Na dnie tego akwenu znajdują się pozostałości po dawnej działalności odkrywkowej m.in. schody, rury, stalowe płyty, ale zatopiono też inne obiekty np. samochody Fiat 126, rowery, kadłub samolotu, drewnianą żaglówkę, rowery itp. Żeby móc nurkować w jeziorze, należy skontaktować się z klubem nurków np. z Bydgoszczy lub Torunia. Jeśli nie nurkujesz, polecamy i tak odwiedzić to miejsce, chociażby ze względu na piękne widoki, które można oglądać z góry.
Okolice Bydgoszczy to także raj dla aktywnych kajakarzy. Rzeka Brda umożliwia podziwianie walorów samego miasta. Na odcinku od Gościeradza do Smukały jest szeroka, dość nasłoneczniona i dość wolna, więc zachęca do spokojnego spływu i zatrzymania się w wyznaczonych miejscach na odpoczynek np. przy ognisku.
Brdą z szybszym nurtem i licznymi przeszkodami np. przewróconymi drzewami można popłynąć także w granicach Parku Krajobrazowego Bory Tucholskie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wycieczka rekomendowana raczej zaawansowanym kajakarzom.
Ciekawy szlak kajakowy w kujawsko-pomorskim stanowi rzeka Wda. Jej szlak jest stosunkowo łatwy, po drodze mija się malownicze zakola, zalesione brzegi i piękne przełomy. Szybki nurt Wdy ułatwia wiosłowanie.