Lublin to urokliwe miasto, które słynie z… cebularza. Tak! Będąc tam, nie zapomnij spróbować tego przysmaku, a nawet wybrać się do Regionalnego Muzeum Cebularza, gdzie dowiesz się, skąd w ogóle ten wypiek wziął się na Lubelszczyźnie oraz jak się go robi krok po kroku.
Wielbiciele historycznych miejsc powinni odwiedzić lubelski zamek i poszukać… skarbu! Jest to bardzo ważne miejsce na mapie Lublina, ponieważ bywali tam polscy królowie: Kazimierz Jagiellończyk, Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki i Zygmunt August, a w salach zamkowych obradowano nad aktem Unii Lubelskiej z 1569 roku.
Warto udać się także na Stare Miasto, by podziwiać różnokolorowe, sztukateryjne kamienice, w tym dawną siedzibę Trybunału Koronnego. Każdy, kto odwiedza Lublin, powinien przejść się trasą podziemną, wejść na taras widokowy Bramy Krakowskiej, pooglądać zbiory Muzeum Historii Miasta Lublina. Same spacery uliczkami Starego Miasta pozwolą na docenienie wyglądu renesansowych budynków.
Jeśli szukasz duchowych przeżyć, możesz odwiedzić budowle sakralne, których w Lublinie nie brakuje. Przepiękna archikatedra lubelska z olbrzymimi organami oraz imponującymi freskami zrobi na Tobie wrażenie. Lubelska Kaplica Trójcy Świętej była dumą i chlubą za czasów dynastii Jagiellońskiej i do dziś jest imponującym zabytkiem europejskim. Warto również odwiedzić bazylikę i klasztor dominikanów, które położone są na urokliwej górce.
W Lublinie można spędzić czas także aktywnie, nie tylko spacerując. Na przykład na błoniach nieopodal zamku istnieje możliwość wypróbowania slackline, czyli chodzenia na taśmie zawieszonej nad ziemią. Rowerzystom polecamy krótką, ale bardzo urokliwą wycieczkę nad Zalew Zemborzycki, gdzie można skorzystać z wielu ciekawych atrakcji m.in. parku linowego, kajaków, rowerków wodnych oraz mini pola golfowego.
Chociaż niekoniecznie rozrywkowym miejscem na mapie Lublina, to jednak i tak wartym zobaczenia, by poznać „od środka” historię drugiej wojny światowej jest historyczny obóz koncentracyjny.
Z Lublina kamperem możesz udać się do oddalonego o ok. 55 km Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Możesz zaparkować samochód na parkingu płatnym niedaleko centrum i stamtąd udać się na tamtejszy rynek. Jego symbolem jest stojąca na środku studnia oraz otaczające go kamieniczki. Na szczególną uwagę zasługują renesansowe kamienice rodziny Przybyłów z 1615 roku.
Nieopodal rynku znajduje się gotycka świątynia św. Jana Chrzciciela. Kazimierz Dolny to także zamek z basztą zwaną wieżą Łokietka, z której rozpościera się widok na okolicę i piękno Wisły. Takie pejzaże możesz podziwiać również z Góry Trzech Krzyży. Nie zapomnij odwiedzić tajemniczego wąwozu Korzeniowy Dół oraz pospaceruj Bulwarami Nadwiślańskimi. Chętni mogą też wybrać się na wycieczkę statkiem po Wiśle. Aha – i pamiętaj o koguciku! Ten wypiek jest symbolem Kazimierza Dolnego i nie sposób opuścić to miasteczko bez jego zakupu.
Roztocze to magiczna kraina zwana polską Toskanią. Jego część zachodnia leży w całości w województwie lubelskim i uwzględnia takie miasta jak Kraśnik czy Szczebrzeszyn. Roztocze Środkowe położone jest częściowo w województwie lubelskim i częściowo w podkarpackim. Najważniejsze miasta na jego szlaku to Biłgoraj, Krasnobród, Zwierzyniec i Zamość.
Dlaczego warto wynająć kampera w Lublinie i pojechać nim na Roztocze? Bo to jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce. Jeśli szukasz słońca – jedź właśnie tam! Poza tym słynie z bardzo czystego powietrza, dziewiczej przyrody, krystalicznie czystej wody i zapierających dech w piersiach widoków lasów, łąk, pól, rozlewisk, a nawet i wodospadów. Te ostatnie, chociaż niewielkie, ale liczne można podziwiać w Rezerwacie Szumy nad Tanwią. Piękne krajobrazy najlepiej obserwować z wieży widokowej w Suścu lub z punktów widokowych na Bukowej, lub Piasecznej Górze.
Roztocze to także liczne kąpieliska m.in. Stawy Echo w Zwierzyńcu oraz zalew w Józefowie. Warto udać się także na spacer nad Uroczysko Belfont, które było tajemniczym miejscem spotkań Marysieńki i Jana Sobieskiego. Do przechadzek zachęca także Krasnobród i Zwierzyniec – urokliwe miasteczka z ciekawymi atrakcjami np. słynną Kaplicą na Wodzie.
Roztocze jest rajem dla rowerzystów. Wypożyczając kampera, możesz skorzystać np. z dołączonego bagażnika na rowery i zabrać swój sprzęt z domu lub już na miejscu skorzystać z rowerowych wypożyczalni. W tym regionie znajduje się mnóstwo tras rowerowych, w tym Centralny Szlak Rowerowy Roztocza oraz fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Na wycieczkę rowerową warto wybrać się do dawnej leśnej osady ordynackiej Florianka, gdzie znajduje się Izba Leśna, w której przedstawiono życie leśników i ich rodzin w czasach międzywojennych oraz Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego.
Malownicze Roztocze kochają także fani spływów kajakowych, których tutaj nie brakuje. Można spływać kilkoma rzekami: rzeką Wieprz, Tanew, Łada czy Bukowa – w zależności od swoich umiejętności i długości pokonywanego dystansu. Dla początkujących rekomendowana jest bardzo płytka i spokojna rzeka Wieprz, która czasami meandruje i zaskakuje przeszkodami np. powalonymi drzewami.
Wizytę na Roztoczu warto zakończyć w Zagrodzie Guciów. Ten uroczy mały skansen pozwala na odkrycie sekretów kulinarnych, rękodzieła i historii regionu. Można też posilić się w tamtejszej karczmie z kuchnią regionalną i żywnością ekologiczną.