Co można odkryć kamperem w okolicy Rzeszowa? Polecamy zajrzeć nad tzw. Bieszczadzkie Morze, jak niektórzy określają Jezioro Solińskie oraz niepowtarzalne i wyjątkowe Bieszczady z Tarnicą i Połoniną Caryńską. Warto odwiedzić mało znany i nieodkryty Magurski Park Narodowy lub Przemyśl, które położone jest na wzgórzach u stóp Karpat. Okolice Rzeszowa oferują wiele dla podróżujących kamperem! Sprawdź co dokładnie.
Wynajmując kampera w Rzeszowie nie można pominąć zobaczenia zabytków i atrakcji tego miasta. Przede wszystkim musisz udać się na rynek z ratuszem i przejść się podziemną trasą turystyczną. Budynek rzeszowskiego ratusza sięga tradycją XV wieku. Polecamy przysiąść w jednej z otaczających rynek restauracji, zjeść pyszny obiad (w tym lokalny specjał – proziaki), napić się dobrej kawy i posłuchać odtwarzanego co 3 godziny z wieży ratuszowej wyjątkowego hejnału. Jest to kompozycja związanego z Rzeszowem wybitnego trębacza Tomasza Stańki. W liczącym 400 metrów ciągu piwnic pod rynkiem wytyczono trasę turystyczną. Ponoć najstarsze komory pochodzą z XIV wieku.
Stolica Podkarpacia to spuścizna rodu Lubomirskich. Możesz podziwiać zamek i ich letni pałac z okoliczną, nowoczesną fontanną multimedialną. Między tymi dwoma budynkami przebiega najpiękniejsza ulica w tym mieście, Aleja pod Kasztanami, przy której ulokowane są secesyjne, bogato zdobione wille. Polecamy również odwiedzić zespół klasztorny ojców Bernardynów wraz z przepięknymi (zwłaszcza wiosną i latem) przyklasztornymi ogrodami.
Rzeszów to także miejsce, gdzie możesz odwiedzić ciekawe muzea np. dobranocek, etnograficzne, okręgowe lub galerię malarstwa polskiego z dziełami m.in. Mehoffera. A dla zmęczonych miejskim zgiełkiem miasto oferuje wypoczynek nad kąpieliskiem „Żwirownia” położonym w obrębie dawnego starorzecza Wisłoka. Spory zalew znajduje się także w oddalonych o 15 kilometrów od miasta Bratkowicach, gdzie można odpoczywać nad wodą i cieszyć się spacerami po pobliskim lesie.
Nieopodal miasta, w zasadzie na jego obrzeżach, znajduje się lotnisko Jasionka. To niebywała atrakcja dla rodzin z dziećmi, które uwielbiają podziwiać z tarasu widokowego startujące lub lądujące maszyny. Lotnisko organizuje także wycieczki, podczas których można dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje port lotniczy.
Zaledwie 17 km od Rzeszowa znajduje się Łańcut, a w nim kompleks parkowo-zamkowy, którego nie trzeba specjalnie reklamować. Jego urok musisz po prostu zobaczyć. Kto nie był, niech spieszy podziwiać wielki zamek, przepiękny park z oranżerią oraz stajnie i powozownie. Około 25 km od Rzeszowa znajduje się skansen w Markowej, który dokumentuje kulturę materialną i duchową większego obszaru województwa podkarpackiego. Zwiedzając położone na jego terenie obiekty, można dowiedzieć się m.in. jak wyglądało życie na wsi, co znajdowało się w wyposażeniu domów, czym był spichlerz i do czego używany był młyn wietrzny.
Pozostając w tematyce miast i miasteczek polecamy odwiedzić położony na granicy polsko-ukraińskiej niewielki Przemyśl. Może i jego obszar nie jest duży, ale liczba tutejszych zabytków i obiektów starej architektury jest ogromna. Zamek Kazimierzowski, pałace dawnych rodzin szlacheckich, liczne kościoły rzymskokatolickie, cerkwie, muzea, piękny rynek, przemyskie podziemia, arboretum, kopiec Tatarów – w Przemyślu naprawdę jest co zwiedzać.
Poza tym w bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się ogromny zespół umocnień tzw. Twierdza Przemyśl. Na początku I wojny światowej była to trzecia największa twierdza w Europie. Jej umocnienia odegrały znaczącą rolę w czasie starć między armią rosyjską a austriacką. Dziś teren jest dobrze zorganizowany dla odwiedzających to miejsce. Można zdecydować się na spacer lub przejażdżkę rowerem wzdłuż szlaku, który przebiega wokół fortyfikacji.
Dojazd kamperem od Rzeszowa w kierunku Soliny jest bardzo prosty i zajmuje około dwie godziny. A tam na spragnionych obcowania z naturą turystów czeka piękne jezioro z niezwykłą zaporą długości 664 metrów. Nad wodą można biwakować, łowić ryby lub wybrać się na rejs statkiem po tafli tzw. Bieszczadzkiego Morza. Ulokowane na zachodnim brzegu jeziora uzdrowisko Polańczyk zachęca do odwiedzenia punktów widokowych oraz przejścia się mierzącą 1,5 km ścieżką turystyczną. Jeśli lubisz rowerowe przejażdżki, polecamy zabrać rowery, bo jest gdzie pojeździć.
Kochającym górskie wędrówki proponujemy udać się kamperem trochę dalej w kierunku urokliwych bieszczadzkich szlaków. Mała i Wielka Rawka, Połonina Caryńska, Połonina Wetlińska i słynna Chatka Puchatka oraz najwyższy szczyt w Bieszczadach – Tarnica – obowiązkowe punkty na mapie dla tych, którzy uwielbiają góry i roztaczające się z nich panoramy. Nie zapomnij, że Bieszczady są dzikie i nieokiełznane, występuje tu liczna zwierzyna, więc na szlaku możesz spotkać i wilka, i rysia, i niedźwiedzia.
Jeśli podróżujesz kamperem na wynajem z dziećmi, niebywałą atrakcją dla najmłodszych będzie bieszczadzka kolej wąskotorowa oraz przejazd drezyną rowerową w Uhercach Mineralnych.
Gdy już poznasz piękno Bieszczad, a czas będzie pozwalał na dalsze spędzanie urlopu w kamperze, proponujemy Ci udać się w stronę Magurskiego Parku Narodowego. Ten mało znany i nieodkryty przez tłumy obszar pozwala cieszyć się pięknem przyrody Beskidu Niskiego. Do dyspozycji turystów pozostaje 75 kilometrów szlaków pieszych oraz wiele tras rowerowych o różnych stopniach trudności.
Na szlaku Architektury Drewnianej można podziwiać zabytkowe cerkwie łemkowskie oraz cmentarze. Magurski Park Narodowy spodoba się przede wszystkim wielbicielom ciszy i spokoju, którzy chcą spędzić wolny czas z dala od zgiełku.