fbpx

Wynajęcie kampera to znakomity sposób, by zobaczyć wszystko, co najlepsze we Wrocławiu i dolnośląskim

Wrocław jest bez wątpienia perłą architektoniczną południowo-zachodnich rejonów naszego kraju. Nie jest jedynym miejscem, które musimy odwiedzić, będąc w tamtych rejonach. Województwo dolnośląskie kusi bowiem górskimi trasami i szczytami, interesującymi zabytkami architektonicznymi oraz licznymi przyrodniczymi klejnotami. Zachwyceni będą miłośnicy lokalnej historii (na terenie województwa znajdziemy dziesiątki zamków i pałaców), pieszych wędrówek (mnóstwo szlaków turystycznych) i natury (góry, jaskinie, wrocławskie zoo). Idealną formą zobaczenia jak największej liczby tych atrakcji jest wynajem kampera, a Wrocław jest dobrą bazą wypadową na południe (tam znajdziemy większość atrakcji, choć na północ od miasta też znajduje się kilka ciekawostek). Ustanowimy go zatem początkiem naszej wyprawy i przyjrzymy się, gdzie najlepiej się udać, by nasza wycieczka była wypełniona atrakcjami dla każdego, satysfakcjonująca i pouczająca… Innymi słowy, idealnie dopasowana do gustu dowolnej osoby.

Oferty wyróżnione

Z CampDeck zawsze znajdzie się kamper do wypożyczenia

Skąd nagle ten kamper? Jeśli przybyliście tu, szukając oferty wynajmu, po pierwsze: znakomicie trafiliście, a po drugie: najpewniej nie trzeba Wam opowiadać o urokach tej formy podróżowania. W tym tekście podpowiemy, jak znaleźć na naszym serwisie ofertę idealną. Jeśli podróż kamperem i jego wynajem dopiero rozważamy i podobna myśl kiełkuje nam w głowach, ale nie jesteśmy przekonani, czy taka atrakcja jest dla nas, odpowiadamy: jest dla każdego! Podstawową zaletą tego typu pojazdów jest zagwarantowanie podróżującym niespotykanej nigdzie indziej mobilności oraz zachowania wysokiego, w przypadku niektórych modeli, nawet hotelowego standardu. Nie są to ciasne vany przerobione naprędce tak, by można było w nich, mniej lub bardziej komfortowo (z naciskiem na to pierwsze) spędzić noc. To odpowiedniki apartamentów, drogowych jachtów, które zawstydzają wyposażeniem niejedną ofertę przydrożnych noclegowni. Co więcej, jesteśmy całkowitymi panami własnego miejsca – nie trzeba przejmować się godzinami meldunku w pensjonatach, na które możemy się z przyczyn losowych spóźnić; nie musimy szukać ofert miejsc o zbliżonym poziomie komfortu, bo ten się nie zmienia przez całą podróż. Jedyne, czego nam do noclegu potrzeba, to… miejsce parkingowe. Kamperem kieruje się bardzo wygodnie (lepsza widoczność), dlatego nie musimy się również obawiać o własne umiejętności kierowcy, jeśli za kółkiem czujemy się niej pewnie i uważamy, że mogą być niewystarczające. Podróż kamperem to na dodatek świetna atrakcja dla całej rodziny i sposób na nieszablonowe spędzenie urlopu aktywnie (jeżdżąc z miejsca na miejsce) lub całkowicie stacjonarnie, stawiając na leniuchowanie w pięknych okolicznościach przyrody (taki pojazd może nam wtedy posłużyć za mobilny apartament na polu namiotowym). Jak widać, dla każdego coś miłego, a pytanie nie powinno brzmieć: „czy chcemy wynająć kampera…?”, tylko: „jaki kamper wynająć?”. Powiedzmy więc kilka słów o ofertach oraz najlepszym przyjacielu – wyszukiwarce.

Znajdź dokładnie taki kamper, jaki chcesz wynająć dzięki naszym filtrom!

Nasza platforma może pochwalić się ogromną liczbą ofert, a my dorzucamy do tego rozbudowane opcje ich personalizowania tak, by każdy mógł wybrać spośród nich tę jedną idealną dla siebie. Minimum, które warto podać, to liczba podróżnych, data wyjazdu i miejsce wypożyczenia. Więc jeśli chcemy być bardziej precyzyjni – otwiera się przed nami ogrom możliwości. Możemy wybrać, jakiej kategorii pojazdy nas interesują, znaleźć te, do których możemy zabrać czworonoga, z manualną lub automatyczną skrzynią biegów; dowolnie dobierzemy też elementy wyposażenia spośród ponad 20 możliwości i setek ich konfiguracji. Finalnie dzięki wyszukiwarce znajdziemy też tych wynajmujących, którzy przychylnym okiem spojrzą na organizowanie imprez czy obecność najmłodszych na pokładzie.

Jak widać, możliwości jest mnóstwo. Jeśli stajemy przed tak dużym wyborem po raz pierwszy, polecamy zajrzeć na naszego bloga, gdzie podpowiadamy osobom, które przygotowują się na swój pierwszy raz z kamperem.

Nim opuścimy miasto setki mostów i krasnali…

Rodowici wrocławianie raczej wszystkie te miejsca zdążyli już zobaczyć, ale grzechem byłoby nie wspomnieć o kilku atrakcjach, jakie oferuje stolica województwa dolnośląskiego. Wielbiciele sztuki i historii powinni swe kroki skierować w pierwszej kolejności do kościoła Najświętszej Marii Panny oraz budynku Panoramy Racławickiej, unikatowego artystycznego arcydzieła. Najmłodsi powinni za to bacznie patrzeć pod nogi, bo mogą spotkać jednego – lub kilka – z ponad trzystu krasnali, które porozrzucane są po całym mieście. Z atrakcji dla każdego koniecznie trzeba zobaczyć zoo (wraz z zachwycającym Afrykarium), a fanów nowoczesnych muzeów na pewno zainteresuje Hydropolis, czyli Centrum wiedzy o wodzie.

Kamper we Wrocławiu wynajęty? Pora ruszać w drogę!

Wrocław to piękne miasto stu mostów, idealne do zwiedzania szlakiem figurek krasnoludków. Jeśli jednak chcesz wybrać się kamperem poza Wrocław, polecamy poszukiwania złotego pociągu w tajemniczym zamku Książ. Podróżując trasą pełną naturalnych atrakcji, warto odwiedzić Błędne Skały lub zajrzeć nad wodospad w Szklarskiej Porębie. Izery będą zimą idealne na biegówki, a szczyt Śnieżka w Karkonoszach warto zdobyć o każdej porze roku. 

Największe atrakcje są oddalone od siebie, a skupiając się wyłącznie na nich, moglibyśmy przegapić wiele innych, niemniej interesujących miejsc. Jak się w tym zorientować? By uprościć planowanie trasy, przygotowaliśmy mały spis najciekawszych miejsc, które można zobaczyć w dolnośląskim. Uwzględniając gusta i guściki, podzieliliśmy je na kilka kategorii tak, by każdy mógł samodzielnie ustalić profil atrakcji lub wymieszać je w idealnych dla siebie proporcjach. Nie przedłużamy, zaczynamy. 

Atrakcje historyczne

Są na pokładzie wielbiciele historii? Posłuchajcie zatem, co nas czeka – zamki! Twierdze! Kopalnie! A to wszystko całkiem blisko siebie w odległości raptem kilku godzin samochodem, pardon – kamperem. Zaczynamy od najbardziej wysuniętego punktu na zachód – to tam leży Zamek Czocha, który możemy zwiedzić oraz w którym… możemy przenocować (wewnątrz znajduje się bowiem hotel). Jeśli lubimy paranormalne opowieści, poczujemy namacalną obecność wszystkich duchów panoszących się rzekomo na korytarzach zamku. Możemy też wejść na wieżę. Kierując się na Wałbrzych, zboczmy trochę na północ od niego, by zobaczyć Zamek Książ, w niczym nieustępujący rozmachem. Tu będziemy też mieli okazję zejść do podziemi, które składają się z tzw. Kompleksu Riese – słyszeliście zapewne legendy o kilometrach hitlerowskich korytarzy, podziemnych miastach i pociągu wypełnionym złotem? To właśnie tam. Dodatkową atrakcją łączącą walory historyczne z przyrodniczymi jest Palmiarnia zlokalizowana w budynku liczącym ponad sto lat. Stamtąd ruszamy w stronę Kłodzka, po drodze zatrzymując się w Srebrnej Górze – największej twierdzy w Europie, gdzie atrakcji dla fanów militariów czeka co niemiara (czego innego spodziewać się po tak rozbudowanym wojskowym kompleksie obronnym?). Wojenną część atrakcji historycznych zwieńczy wizyta w Twierdzy Kłodzkiej. Tam, idąc główną trasą turystyczną, cofniemy się aż do X-tego wieku naszej ery, by następnie poznać codziennie życie pruskich żołnierzy, zwiedzimy podziemia, a także zobaczymy dawną autentyczną armatę. Zakończymy… znów pod ziemią. Ostatnia na liście jest nieczynna już Kopalnia Złoty Stok, dawna placówka wydobywająca złoto obecnie przekształcona w atrakcję turystyczną. Poznamy tam dawne metody wydobycia tego cennego kruszcu, poznamy zagrożenia, które się z tym wiązały i zobaczymy nawet najprawdziwsze złoto… Więcej tajemnic nie będziemy już zdradzać, musicie się po nie wybrać na Dolny Śląsk!

Atrakcje górskie

Jak południe Polski, to i góry, a województwo dolnośląskie obfituje w atrakcyjne szlaki oraz cuda przyrody warte przejścia każdej trasy i szczyty należące do najwyższych w kraju. Skupimy się na terenie dwóch parków narodowych – Karkonoskim i Gór Stołowych. Ten pierwszy oferuje wyzwania na wysokościach, uwzględniając najwyższą górę po tej stronie Wisły, drugi z kolei zawiera unikatowe geologicznie (i turystycznie, bo naprawdę okazale się prezentują) formacje skalne.

Jeśli naszym celem jest zdobycie jakiegoś szczytu, a mierzymy wysoko, wybór jest tylko jeden – Śnieżka. Niestety zapewne nie będziemy w tym przedsięwzięciu odosobnieni, bowiem to jeden z najpopularniejszych celów wielbicieli górskich wędrówek, a to skutkuje często niemałym tłokiem na szlakach, zwłaszcza tych popularniejszych lub bardziej malowniczych. Śnieżkę możemy zaatakować też z czeskiej strony Karkonoskiego Parku Narodowego lub obrać mniej uczęszczaną trasę. Jeśli jeden szczyt dopiero nas rozgrzeje, proponujemy, zostając po czeskiej stronie, Łysocinę lub udanie się na zachód, gdzie czekać na nas będą Wielki Szyszak oraz Łabski Szczyt. Choć żadna z tych trzech wymienionych nie dorównuje Śnieżce wysokością, niczym nie ustępują oszałamiającym pięknem natury. Wynajętym kamperem można podjechać do Karpacza bądź Szklarskiej Poręby, by rozbić tam bazę wypadową na kolejne dni wspinaczki.

Jeśli od poruszania się (w znacznym stopniu) w pionie preferujemy poziom, nie chcemy jednak rezygnować z unikatowego górskiego krajobrazu, z otwartymi ramionami wita nas Park Narodowy Gór Stołowych (ten typ formacji skalnej zwany jest również górami płytowymi ze względu na strome stoki i stosunkowo płaski, rozległy obszar „szczytu”). Tu do zdobycia, jeśli ktoś chce kontynuować passę, jest Szczeliniec Wielki (niespełna 1000 m wysokości bezwzględnej), ale subiektywnie ciekawszym obiektem przyrodniczym są Błędne Skały – ten obszar, powstały właściwie przez niszczenie znajdujących się na nim obiektów, ma powierzchnię ok. 22 ha. Bywa klaustrofobicznie, ale jeśli nie widzieliśmy ich wcześniej, musimy to nadrobić – to jeden z dowodów na to, że miejsca iście niezwykłe znajdują się czasem bliżej, niż myśleliśmy, bo w obrębie naszego własnego kraju.

Atrakcje uzdrowiskowo-zdrowotne

Z tą kategorią mieliśmy niejaką zagwozdkę, bo jest niejednoznaczna. Z jednej strony wymienione tu elementy można by umieścić na liście ciekawych obiektów historycznych, w końcu wiele z nich to okazałe, wspaniale zachowane budowle, jednak z drugiej nie sposób przeoczyć faktu, że to dość specyficzna forma atrakcji. O czym mowa? Otóż w województwie dolnośląskim znajduje się największa w całym kraju… liczba uzdrowisk! Rozsiane są wzdłuż całej południowej granicy, a do najsłynniejszych należą Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Polanica-Zdrój. Jak widać, łatwo je poznamy, bo już w samej nazwie zawarta jest podpowiedź, co znajdziemy w obrębie danego miasta. Jeśli chcielibyśmy poczuć błogą, relaksującą atmosferę małej miejscowości z dala od dużych ośrodków miejskich, odetchnąć od zgiełku, pozwiedzać wieloletnie budynki, w których uzdrowiska są ulokowane i napić się niespecjalnie smacznej, choć zdrowej wody leczniczej – rozważmy dołączenie jednego z polskich zdrojów do naszej trasy. Mając już wypożyczony kamper, nie zaszkodzi zajechać do jednego z nich.

Wrocław to nie tylko kampery na wynajem – to też świetna baza wypadowa

Mamy nadzieję, że po przejrzeniu naszej listy nikt już nie podważy postawionej na początku tezy. Różnorodność i mnogość interesujących miejsc to ogromna zaleta tego regionu. Normalnie musielibyśmy uwzględniać w planach naszej wycieczki noclegi, co mogłoby być kłopotliwe, bo rejon ten jest bardzo popularny – na szczęście, wypożyczając kamper, nocleg mamy zawsze pod ręką, co czyni nie tylko dolnośląskie znakomitym obszarem na wycieczki, ale i typ pojazdu idealny na wyprawę w tę część Polski. Jak widać, nie ma co zwlekać. Jedno pytanie na koniec – kiedy ruszamy?

Sprawdź naszego bloga